Autor Tema: ZOI Vankuver 2010 - sve ovde  (Pročitano 6297 puta)

• Samo Vas Posmatram

Odg: ZOI Vankuver 2010 - sve ovde
« Odgovor #90 poslato: Mart 01, 2010, 09:41:33 »
                       Northug osvojio drugo zlato u kros kantriju

Norvežanin Peter Northug osvojio je zlatnu medalju u kros kantriju na 50 kilometara, na Zimskim Olimpijskim igrama u Vankuveru. Northug je stazu prešao za dva sata, pet minuta i 35,5 sekundi i došao do druge zlatne medalje na ZOI, posle takmičenja u sprintu. Srebro je osvojio Aksel Tajhman iz Nemačke, a bronzu Johan Olson iz Švedske.

• *

• Muškarac

« Odgovor #91 poslato: Mart 01, 2010, 09:44:45 »
                           Kanađanima hokelaško zlato

Želeli su Ameri da uzvrate Kanađanima za bolan poraz pre osam godina u finalu ZOI u Solt Lejk Sitiju, kada su ih na njihovom ledu porazili u finalu 5:2 predvođeni fantastičnim triom Lemju - Sakić - Ajzerman, dok su njihovi najveći rivali u mislima imali neuspeh u grupnoj fazi ovogodišnjeg turnira. Tada su SAD slavile 5:3 i na krilima tog uspeha stigli do završnog meča u "Kanada Hokej Plejsu" gde su ih obilaznim putem ipak dočekali "oklopnici" sa javorovim listom na grudima. Treba li reći da je bio dupke pun, obojen u crveno-belo, prošaran tek po nekim tamno plavim obeležjem?

Ovo je i završni događaj ZOI, posle kojih su Kanađani najuspešnija nacija... Zato i ne čudi veliko slavlje na ledu, oko njega, oko dvorane, u Vankuveru, Kanadi... Sećate se, juče su Finci preokretom "oteli" Slovacima bronzu, a da se najbolji hokej igra u Kanadi, bar trenutno, potvrdile su i hokejašice pobedom nad - ima li šta lepše za njih - Amerikankama (2:0). Devojke su daleko bile od dama kada su njihovo zlato slavile uz pivo i šampanjac na ledu, ali ko im sme zameriti? Da li bi iko drugačije?

Kanada - SAD 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, 1:0)

(Tous 13, Peri 28, Krozbi 68 - Kesler 33, Paris 60)

• *

• Muškarac

« Odgovor #92 poslato: Mart 01, 2010, 09:46:15 »
                     Zatvorene 21. Zimske olimpijske igre u Vankuveru

Zimske olimpijske igre u kanadskom gradu Vankuveru, 21. po redu, svečano su zatvorene rano jutros po našem vremenu, posle dve nedelje takmičenja u 15 sportova, uz učešće 2.638 sportista iz 82 zemlje. Živopisna ceremonija zatvaranja na Bi-Si Plejs (BC Place) stadionu, pred oko 60.000 gledalaca, završena je spuštanjem olimpijske zastave i gašenjem olimpijskog plamena, koji će ponovo biti upaljen 7. februara 2014. u ruskom gradu Sočiju.

Pre nego što će proglasiti 21. ZOI zatvorenim, predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Žak Rog ih je opisao kao "odlične i veoma prijateljske" i odao poštu tragično nastradalom gruzijskom sankašu Nodaru Kumaritašviiju, koji je život izgubio na treningu 12. februara, uoči otvaranja Igara.

Olimpijski plamen se polako gasio uz nastup kanadskog rok veterana Nila Janga, a zatim je počeo bogat zabavni program.

Najbrojniju reprezentaciju na ovim Igrama, trećim koje su održane u Kanadi, imale su Sjedinjene Američke Države koje je predstavljalo 216 takmičara, a sledili su ih domaćin Kanada sa 206 i Rusija sa 187 sportista.

Najviše zlatnih medalja osvojila je Kanada (14), ispred Nemačke (10) i SAD (9).

Srbiju je na Olimpijadi predstavljalo deset takmičara, a najuspešniji su bili članovi posade našeg boba četvoroseda, u sastavu Radenović - Matijević - Sarčević - Savić, koji su u finalu uspešno provezli sve četiri trke i na kraju zauzeli, istorijsko, 18. mesto od 25 posada koje su započele takmičenje.

Mlada skijašica Nevena Ignjatović je u slalomu zauzela 32. mesto od 84 takmičarke, dok je Jelena Jolović u veleslalomu bila 33. od 60 takmičarki, a u  superveleslalomu 30. od 48 učesnica.

Milanko Petrović je učestvovao u biatlonu na 10 i 20 kilometara, Belma Šmrković i Amar Garibović u nordijskom skijanju, a Marija Trmčić u slalomu.